Aktualności

2018-11-22
"No promil No problem"
"No promil No problem"

    Jak co roku nasza Szkoła wzięła udział w akcji "No promil. No problem". Celem  kampanii jest ograniczenie liczby kierowców, którzy decydują się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu. 8 listopada wszyscy uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Marszu Trzeźwości żeby propagować ideę trzeźwości na naszych drogach.

       
   
         
       


2018-11-22
ANDRZEJKI
ANDRZEJKI

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy.

Kiedyś Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. W naszej szkole w tym roku zabawa andrzejkowa odbyla się 22 listopada... W zabawie uczestniczyli uczniowie klas 0-IV i V-VIII z III klasą gimnazjum. Uczniowie mieli okazję potańczyć do muzyki z top list przebojów przy dj Parke..Było malowanie twarzy, poczęstunek i inne atrakcje.......

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-11-14
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Święto Niepodległości Polski

Jubileusz stulecia  odzyskania przez Polskę niepodległości przypada 11 listopada 2018 r.

 

Rzeczpospolita Polska przestała istnieć na mapie Europy w następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795. Jednak dla  Polaków własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi.  Polska odzyskała niepodległość dzięki obrońcom Konstytucji 3 maja, żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych, legionistom polskim i wszystkim walczącym w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońcom Lwowa, żołnierzom Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. 

  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989. 


W naszej szkole uroczyście obchodzono 100rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zostały  zainaugurowane wykonaniem kącika patriotycznego w holu szkoły. Uczniowie wszystkich klas wykonali  gazetki tematyczne związane z Polską- naszą Ojczyzną  Celem podjętych  działań było zapoznanie uczniów z symbolami narodowymi, przybliżenie wiadomości na temat naszego kraju oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków.Osobom odwiedzającym naszą placówkę zorganizowany kącik przypomina o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju oraz ukazuje wszystkim, jak ważny jest patriotyzm w naszejszkole.  Główne obchody Święta Niepodległości odbyły się w piątek 9 listopada 2018r. W tym dniu uczniowie naszej szkoły w uroczystym pochodzie ze sztandarem szkoły i biało- czerwonymi flagami państwowymi przemaszerowali do kościoła parafialnego w Niskowej, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy świętej uczestnicy  przemaszerowali do budynku Szkoły Podstawowej w Biczycach Dolnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.r.budowa  państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Nasza placówka włączyła  się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i w tym dniu– w  piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycielki Jadwigę Jachimczyk i Agnieszkę Pociechę w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz biało-czerwone kotyliony podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości.

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historię.

 

 

     
       
   
       
       
       
                                 
   
2018-11-05
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

 


"Przyrzekam być dobrym Polakiem.
Dbać o dobre imię szkoły.
Uczyć się, jak kochać ojczyznę.
Jak dla niej pracować,
kiedy dorosnę.
Być dobrym kolegą i koleżanką.
Swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom
i nauczycielom."

 

            Takie słowa wypowiadali uczniowie klasy I w czasie uroczystości PASOWANIA NA UCZNIA. 30 listopada pierwszoklasiści, pod okiem swojej wychowawczyni p. Kornelii Kotlarz, przedstawili program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, oraz przystąpili do egzaminów wiedzy. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał  Dyrektor Szkoły - pan Rafał Majewski - poprzez dotknięcie uczniowskiego ramienia ołówkiem. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. s. Czesławy Lorek w Biczycach Dolnych.

            Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki
i udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Naszym najmłodszym uczniom z serdecznie gratulujemy, oraz życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a rodzicom dziękujemy za czynne włączenie się
w tę ważną uroczystość.

 

       
       
   
       
2018-11-05
ŻYWA LEKCJA HISTORII
ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dnia 25 października 2018 roku z okazji obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii pt. „Droga do Niepodległości”  przygotowanej przez grupę artystyczną  z Agencji Artystycznej „ Atena”. Celem zajęć było upamiętnienie dążeń niepodległościowych oraz  ukazanie 123 lat walki o wolność narodu polskiego. Walka Polaków o niepodległość przewijała się przez cały pokaz: od  walk u boku Napoleona, poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, aż do powstań śląskich.  Niezaprzeczalnym atutem tego przedstawienia było prezentowanie umundurowania i uzbrojenia walczących o niepodległość formacji polskich. Kilku  uczniów miało niepowtarzalną okazję przymierzyć mundur i trzymać broń. Na scenie  można było zobaczyć Napoleona Bonaparte, żołnierza z czasów Księstwa Warszawskiego, powstańca śląskiego z żoną oraz żołnierza niemieckiego. Prowadzący  opowiadał o szczegółach umundurowania i uzbrojenia, nie zapominając o nakreśleniu tła historycznego. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o naszych przodkach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną Polskę. Przewodni motyw walki o niepodległość Polski przez cały okres zaborów i umiłowania Ojczyzny podczas przedstawienia był ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów, zwłaszcza w kontekście 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.

Znalezione obrazy dla zapytania odzyskanie niepodległości

 

 

 

 

 

 

 

2018-10-23
Konkurs kaligraficzny
Konkurs kaligraficzny

Konkurs Kaligraficzny


Mamy zaszczyt zaprosić uczniów do wzięcia udziału
w I Konkursie Kaligraficznym "Kaligraf 2019" organizowanym przez bibliotekę szkolną.

W ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodleglości, konkurs adresowany jest do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy  IV - VI oraz klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Jego istotą i przesłaniem jest wspieranie rozwoju umiejętności pięknego pisania. Uczniowie mają więc okazję zaprezentować swoje zdolności piśmiennicze. Chcemy, by nasz konkurs stał się dla uczestników przygodą z kaligrafią, doskonałą zabawą z piórem w ręku. Wierzymy, że wśród uczestników konkursu nie zabraknie uczniów każdej z klas, a sami uczestnicy przekonają się o wyższości odręcznego pisania nad komputerowym.

I Cele I  Konkursu Kaligraficznego 

  • zwrócenie uwagi na czytelną, płynną i kształtną grafikę pisma,
  •  doskonalenie umiejętności kształtnego i pięknego pisania piórem,
  •  rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,
  • rozpowszechnianie sztuki kaligrafii,
  • uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego ksiąg ręcznie iluminowanych,
  • rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
  • promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 

II Formy I  Konkursu Kaligraficznego
Do konkursu mogą przystąpić uczniowie, w dwóch grupach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII i klasa III gimnazjum.
Klasę może reprezentować dowolna liczba uczniów.
Zadaniem uczniów jest przepisanie tekstu piórem lub piórkiem na papierze gładkim o formacie A3. Nie dopuszczamy innych narzędzi piśmienniczych np. pędzelka. Wszystkie informacje zawarte są w regulaminie konkursu.

W zalączniku nr 1 znajdują się teksty do przepisania dla klas IV-VI - J. Wybickiego; PIEŚŃ LEGIONÓW POLSKICH WE WŁOSZECH, a dla drugiej grupy klas VII,VIII i klasy III g dwa teksty do wyboru L. Staffa; POLSKO, NIE JESTEŚ TY JUŻ NIEWOLNICĄ, oraz C.K. Norwida ; MOJA PIOSENKA.

 

Regulamin konkursu   

 

zalącznik nr 1

Znalezione obrazy dla zapytania niepodległa

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-10-22
„XXVI Bieg Legionisty”,
„XXVI Bieg Legionisty”,

             Nasza Szkoła po raz kolejny brała udział w Gminnych Zawodach Biegowych pod nazwą „XXVI Bieg Legionisty”.


Zawody odbyły się
19 października 2018r. na stadionie LKS 

Szkołę reprezentowali:
Bartosz Jawor, Laura Nędza, Izabela Koziara, Wiktoria Plata, Patrycja Zaryczny, Marat Lipka, Julia Jawor, Mateusz Kujawski, Patryk Tokarczyk, Filip Zamczysko w Marcinkowicach. Bieg ten co roku upamiętnia bitwę Legionów pod Marcinkowicami 1914r. o wolną Polskę.

Tokarczyk, Laura Basta, Nikodem Lipka, Norbert Leśniak, Sebastian Kusion, Klaudia Tokarczyk, Kacper Kawalec, Kacper Czernecki, Natalia Iwańska, Aneta Sarota.

            Uczestnicy startowali w V kategoriach wiekowych:

 • W kategorii klasy III-IV dziewczęta VI miejsce na 46 startujących zajęła nasza uczennica Wiktoria Plata, VIII miejsce w kategorii klasy V-VI dziewczęta na 113 startujących zajęła Izabela Koziara. Opiekun naszej grupy pani Agnieszka Nowak startowała w kategorii Seniorek i zajęła I miejsceJ.klasy III-IV na dystansach dziewczęta 600m-chłopcy 600m,
 • klasy V-VI na dystansach dziewczęta 800m -chłopcy 1000m,
 • Gimnazjum dziewczęta 1000m- chłopcy 1500m
 • Licea dziewczęta 1000m- chłopcy 1500m
 • Seniorzy panie 600m-panowie 800m.

Zwycięzcom zostały wręczone medale, puchary i dyplomy, a wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiemJ

GRATULUJEMY!!

                                                                
   

 

2018-10-19
BIJEMY REKORD!
BIJEMY REKORD!

16 października, w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, w naszej szkole odbyła się akcja bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób w ciągu 30 minut. Jej organizatorem byli uczniowie wchodzący w skład Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wraz z opiekunem p. Kornelią Kotlarz oraz p. Agnieszką Nowak.

Bicie rekordu ma zasięg ogólnopolski, zostało zainicjowane przez Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w 2013 roku. Odbywa się w ramach programu edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Akcja, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczęła się o godz. 12:00 od krótkiego przypomnienia, w jaki sposób ratować ludzkie życie.

Dyrektor szkoły, p. Rafał Majewski, przywitał wszystkich uczestników, następnie rozpoczął odliczanie sekund do rozpoczęcia akcji. Przez 30 minut, uczniowie klas 1 - 4 SP (łącznie prawie 100 osób), prowadzili nieprzerwanie resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomach.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji! Wspólne zrobiliśmy ogromną rzecz dla promowania nauki pierwszej pomocy. 

 

   
       
   
       
   
   
                                                   
2018-10-19
14 października Dzień Edukacji Narodowej
14 października Dzień Edukacji Narodowej

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem 

oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie. Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.

Dnia 15.10.2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z    okazji  Dnia  Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz uczniowie. Pan Dyrektor mgr Rafał Majewski  mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. 

 

2018-10-13
Oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza

Marszałek Województwa Małopolskiego w bierzącym roku szkolnym prowadzi akcję społeczną, która ma na celu uświadomienie mieszkańców o problemie jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Elementem prowadzonej akcji edukacyjnej jest zakup oczyszczaczy powietrza i ich przekazanie od września 2018 do przedszkoli czy żłobków. 

Nasza szkoła, do oddziału "0" taki oczyszczacz otrzymała w połowie września, dzisiaj 12.10.2018r., o godzinie 10.00 odbył się finał akcji, gdzie uczniowie klasy "0" pod okiem P. Jolany Paciej przedstawili spektakl slowno-muzyczny na temat ochrony powietrza i ogólnie jak należy dbać o środowisko. W spektaklu wzięli udzial rodzice , a także najstarsze dzieci z przedszkola "Bajkowa kraina".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 zobacz materiał ;   oczyszczacz  informacja 

 

 

 

Wybierz stronę: « < 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 > »